Vychádza preklad knihy Toyota Kata, Mike Rother

Vychádza preklad knihy Toyota Kata, Mike Rother

Na rozdiel od ostatných kníh o Lean v nej nájdete odpoveď na otázku, čo je skutočným tajomstvom úspechu Toyoty. Kniha získala Shingo Prize, prestížne ocenenie kníh o lean problematike, rešpektované v širokej lean komunite.

Český preklad vydáva vydavateľstvo Grada v spolupráci s našou spoločnosťou IPA Slovakia a DMC management consulting. Knihu si môžete kúpiť na našej stránke: Toyota Kata.

MIKE ROTHER

Autor knihy Toyota Kata, ktorá priniesla niečo úplne nové do existujúceho sveta literatúry na tému Lean, inšpiroval celú komunitu manažérov budujúcich udržateľnú kultúru Lean. Preslávil sa hlavne knihou Learning to See, kde popísal základné princípy Value Stream Mappingu.

Získajte knihu TOYOTA KATA zdarma

ako účastník workshopu s Brandonom Brownom pri krste tejto knihy.

PREDHOVOR

Pravdepodobne nenájdeme na svete firmu, ktorá je úplne spokojná s výsledkami zlepšovacích aktivít a zavádzania Lean kultúry. Vo väčšine prípadov sa pred prvými výsledkami najskôr vynorí otázka ich dlhodobej udržateľnosti. Nejedna firma opakovane zavádza niektoré prístupy (5S, Kaizen,…). Dôležitým prvkom je aj miera zapojenia ľudí do zlepšovania. V prevažnej väčšine prípadov sa systémovému zlepšovaniu venuje úzka skupina ľudí, ktorí často delia svoju prácu medzi zlepšovanie a dennú rutinu.

V dnešnom svete však zmeny prichádzajú rýchlejšie než kedykoľvek predtým a tento trend sa v budúcnosti ešte viac prehĺbi. Nie je žiadnym problémom, ak niekto skopíruje Váš produkt a začne ho ponúkať lacnejšie, rýchlejšie či kvalitnejšie. Prípadne príde prelomová (disruptívna) technológia, ktorá zlikviduje celý Váš biznis (elektromobily). K tomu treba pripočítať, že klesá lojalita zamestnancov, do práce nastúpila nová generácia Y a mení sa charakter trhu práce. Ako v tomto prostredí uspieť?

Doba, kedy stačilo robiť triky s číslami, prípadne tlačiť na ľudí a vyžmýkať z nich posledné zvyšky síl, je už za nami. Myslíme si, že najväčšou výzvou budúcnosti je zmeniť mindset ľudí, aby boli otvorení novým technológiám, prístupom a boli schopní prijať prichádzajúce zmeny v biznise a prispôsobiť svoje správanie novej situácii.

Nezáleží na tom, kto má v súčasnosti najlepšie riešenie, ale kto má najlepšiu schopnosť pružne sa prispôsobiť novým podmienkam a neustále inovovať. Pozornosť viac nebude venovaná primárne obsahu, ale presunie sa na rozvoj potrebných znalostí a schopností ľudí, čo sa stane rozhodujúcim konkurenčným faktorom.

Zároveň nebudeme potrebovať manažérov, ktorí vždy povedia svojim ľuďom, čo majú robiť. Budeme potrebovať lídrov, ktorí budú schopní ľuďom pomôcť pochopiť zmysel ich práce a zároveň rozvinúť ich schopnosť riešiť problémy a dosahovať ambiciózne výzvy, a to bez zbytočného zdôvodňovania a nezmyselného hľadania vinníka.

Ak Vaši ľudia vedia, čo majú robiť pre dosiahnutie budúcich výziev a aj to denne robia, nepotrebujete Toyota KATA. Kniha, ktorú držíte v rukách, je určená ľuďom hľadajúcim účinný systém pre dosiahnutie náročných cieľov, ktoré sa zdajú byť na prvý pohľad nemožné. Je pre tých, ktorí majú ambíciu povzniesť systém zlepšovania na vyššiu úroveň. Na úroveň, kedy sa zapojená väčšina ľudí neuspokojí len s rýchlymi povrchnými opatreniami, ale budú aktívne hľadať trvalo udržateľné riešenia.

KATA je cesta umožňujúca ľuďom splniť ich sny. Nielen v podobe výziev, ktorým čelíme v súčasnosti, ale aj tým, ktoré na nás čakajú v budúcnosti.

Veríme, že táto kniha bude Vaším každodenným pomocníkom pri hľadaní cesty a riešení prekážok nielen v pracovnom, ale dovolíme si tvrdiť, že aj v osobnom živote.

Jozef Krišťak
Konateľ spoločnosti IPA Slovakia, s.r.o.
Roman Bače
Riaditeľ spoločnosti IPA Slovakia, s.r.o.

 

 

CHCETE DOSIAHNUŤ A UDRŽAŤ SYSTÉM NEUSTÁLEHO ZLEPŠOVANIA?

Príďte na akcie IPA, kde sa stretnete s koučami Toyota Kata:

  1. Výrobný manažment, 25. – 26. 10. 2017
    Tilo Schwarz ako nemecký kouč Kata otvorí konferenciu pre výrobných manažérov a riaditeľov spoločností. O neustálom zlepšovaní bude hovoriť aj Pavel Zachenský z Leoni Slovakia.
  2. Lean a Toyota Kata s Brandonom Brownom, 23. 11. 2017
    Master Kata Coach a spoločník W3 Group (USA). Zaviedol KATA v množstve rôznych odvetví priemyslu – od leteckého až po spotrebný a automobilový.

 

Zuzana Lendvayová │ IPA Slovakia, s.r.o.